Diz Ağrısı, Diz Ağrısının Bitkisel Tedavisi

Diz Ağrısının Bitkisel Tedavisinde Bulunması Gereken Şifalı Bitkiler:

Soğan, Katırtırnağı otu, Lahana yaprağı, Sarmısak, Limon

Hazırlanış Şekli:* Soğan, limon suyu ile birlikte ezilerek dövülür.

Elde edilen karışımdan ağrıyan dize masaj yapılarak sarılır.

* Taze koparılmış katırtırnağı dalları dövülerek ezilir.

Hazırlanan posa merhem kıvamına gelinceye kadar nebati yağ ile karıştırılır. Elde edilen merhemden ağrıyan ma­hale sürülerek sarılır.

* Lahana yaprağı ılık suda haşlanır. Üzerine dövülerek ezilen sarmısak lapası yaydırılır. Hazırlanan bu yakı ağrı­yan dizin üzerine konduktan sonra bezle sarılır.

Diz Yaralanmalarının Sebepleri Ve Tedavisi

Diz yaralanmaları

Diz, hareket eden birçok parçasıyla, karmaşık bir yapıdır. Özellikle, futbol, koşu ve kayak gibi birden burkulabileceği sporlar esnasında olmak üzere birçok yolla zarar görebilir. Yaygın bir diz yaralanması şekli, kıkırdağın yırtılmasıdır.

Artrit ya da burkulmasına neden olacak bir düşme sonucu oluşabilir. Bu tarz yaralanmalarda, ağrı genellikle dizin ön iç kısmmdadır ve kişi zor doğrulur ve yürür, diz şişer.

Tedavi dizi bandajlayarak, 10-14 gün boyunca istirahat etmeyi öngörür. Eğer kıkırdak yerinden çıkmışsa, diz, birdenbire kilitlelenip açılabilir. Böyle durumlarda genel anestezi altında kıkırdağın çıkartılması gerekebilir. Her iki durumda da kademeli egzersiz dizin hareket kazanmasına yardımcı olur.

UYARI
Eğer dizinizi burktuğunuzu düşünüyorsanız aşağıdaki standart tedaviyi uygulayın dinlenme, buz ve basınç uygulama ve yukarı kaldırma. Bununla beraber, eklem kararsızsa, dizinizi düzeltemiyorsanız ya da diziniz belirgin şekilde şiştıyse doktora gidin çünkü, bir bağınız kopmuş ya da bir kıkırdağınız yırtılmış olabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ